Laserowa korekcja wzroku jest zazwyczaj trwała, pod warunkiem że zabieg został przeprowadzony na ustabilizowanej wadzie wzroku i z uwzględnieniem indywidualnych cech anatomicznych oka pacjenta. W takich przypadkach wada powinna być wyeliminowana raz na zawsze. Jednakże, jak w przypadku każdej procedury medycznej, istnieje możliwość, że w niektórych przypadkach wada może częściowo powrócić po zabiegu lub w naturalny sposób narosnąć ponownie, co może wymagać dodatkowej korekcji okularowej, soczewkowej, lub w miarę możliwości dokorygowania wady laserem.
Jakie czynniki wpływają na trwałość efektów?
Trwałość efektów laserowej korekcji wzroku może być zależna od kilku czynników. Przede wszystkim, ważne jest, aby wada wzroku była stabilna przed zabiegiem. Jeśli wada nie jest stabilna, istnieje ryzyko, że może się ona zmienić po operacji. Ponadto naturalne procesy starzenia się organizmu, takie jak rozwój starczowzroczności (presbiopii), mogą wpłynąć na potrzebę dodatkowej korekcji wzroku w przyszłości.
Czy możliwa jest korekcja resztkowej wady wzroku?
W przypadku niezadowalającego efektu lub niedokorekcji możliwa jest powtórna laserowa korekcja wzroku w celu usunięcia wady resztkowej. Decyzja o dodatkowym zabiegu zależy od kilku kwestii, które lekarz ustala w procesie kwalifikacji pacjenta do kolejnej operacji. Ważne jest, aby pacjent przestrzegał zaleceń pozabiegowych, co może wpłynąć na skuteczność i trwałość efektów zabiegu.